Santeri Tukialle piirinmestaruus
- Santeri Tukia 400 metrin lähdössä Vilppulan kansallisissa kisoissa muutama viikko sitten.
Vilppulan Veikkojen Santeri Tukia juoksi odotetusti voittoon, kun Hämeen yleisurheilun piirinmestaruuksia ratkottiin viime viikolla Tampereella. 200 metrin voitto tuli erinomaisella ajalla 21,68 kovatasoisessa kilpailussa, jossa kaikki mitalistit alittivat 22 sekuntia.
Aika on Santerin oma ennätys ja Suomen kolmanneksi paras tällä kaudella.
Laura Rautaselle kilpailu oli pettymys.180 on tänä kesänä ylittynyt niin kilpailussa kuin harjoituksissakin, mutta nyt ei aloituskorkeus 173 mennyt.
– Jalat ei toimineet. Juoksu ei kauheasti kulkenut, eikä ollut kimmoisaa ja tuntui, ettei hermotus pelannut ponnistuksessa. Hypyt eivät nousseet mihinkään, totesi
Laura kilpailun jälkeen. Tulevana viikonloppuna kilpaillaan Suomen mestaruuksista Turun Kalevan Kisoissa. Santeri lähtee mitalijahtiin 200 metrille ja Lauran ensimmäinen tavoite on selvittää korkeuden karsintaraja 174 perjantai-iltana.
Tuloksia:
M 200m: 1) Santeri Tukia VilppVei 21,68, 2) Olli Rantanen TP 21,84, 3) Jani Koskela TP 21,93.


