Keskustelut / Viihde ja vapaa-aika /
Polkupyörävarkaita
TeL kirjoitti: Lehdessäkin on mainittu, kuinka polkupyöriä on viety. Kulmahousuisia on nähty aamuyöllä ajelemassa ympäri kaupungin taajamia. Onko niin, että ostetaan varastettua tavaraa, kun halvalla saadaan? Pitää laittaa kättä pidempi latinkiin yöksi.
Pitäähän sitä vähemmistölläkin olla jotain huvia,ettei pääse tulemaan traumoja,kun ajelee pyörällä.Pidä vaan varas,niilläkin kun tuppaa olemaan niitä käden jatkeita,millon minkäkin laisia.
(Vieras) kirjoitti: Pitäähän sitä vähemmistölläkin olla jotain huvia,ettei pääse tulemaan traumoja,kun ajelee pyörällä.Pidä vaan varas,niilläkin kun tuppaa olemaan niitä käden jatkeita,millon minkäkin laisia.
Joo, tämä pyörien varastelu on aivan järjetöntä! Viime viikon aikana vietiin yhdeltä kaveriltani kaksi pyörää, toinen selvisi yhdellä ja kolmannelta lähti lukollisesta varastosta lukollinen pyörä. Uskomatonta. Lopuksi lähti itseltänikin pari vuotta vanha punainen tunturi elina mummopyörä tossa muutama päivä sitten. Varkaan kyllä näin; keltapaitainen nuorimies lippalakki päässä. En tunnistanut - ja pakoon pääsi! Ei paljoa pysähdellyt vaikka pyysin pyörääni takaisin. Kyllä suututtaa. - Niina
(Vieras) kirjoitti: Joo, tämä pyörien varastelu on aivan järjetöntä! Viime viikon aikana vietiin yhdeltä kaveriltani kaksi pyörää, toinen selvisi yhdellä ja kolmannelta lähti lukollisesta varastosta lukollinen pyörä. Uskomatonta. Lopuksi lähti itseltänikin pari vuotta vanha punainen tunturi elina mummopyörä tossa muutama päivä sitten. Varkaan kyllä näin; keltapaitainen nuorimies lippalakki päässä. En tunnistanut - ja pakoon pääsi! Ei paljoa pysähdellyt vaikka pyysin pyörääni takaisin. Kyllä suututtaa. - Niina
Sehän on hyvä,että kierrätys toimii,eli ne ajaa jotka tarvii.
(Vieras) kirjoitti: Sehän on hyvä,että kierrätys toimii,eli ne ajaa jotka tarvii.
Tuohan oli erittäin järkevä vastaus, itsehän en sillä pyörällä käy töissä...enää



Lehdessäkin on mainittu, kuinka polkupyöriä on viety. Kulmahousuisia on nähty aamuyöllä ajelemassa ympäri kaupungin taajamia. Onko niin, että ostetaan varastettua tavaraa, kun halvalla saadaan? Pitää laittaa kättä pidempi latinkiin yöksi.