Mäntän kaupunki purkaa asbestia vanhoista kiinteistöistään – korjauksia tehdään paloasemalla, Punatulkussa, uimahallilla ja Varalassa
KMV-lehden yli 95-vuotiseen historiaan mahtuu monta tärkeää uutista ja mielenkiintoista tarinaa seutukunnan elämästä. Esittelemme tässä sarjassa paikkakunnan ja lehden historiaa lehtiarkiston avulla. Kuvat ovat helmikuulta 1992.
1 Mäntän kaupunki jatkaa asbestin purkamista vanhoista kiinteistöistään. Nyt vuorossa ovat Varalan, paloaseman ja Punatulkun lämmönjakohuone sekä paloaseman kellari, jotka kaikki vaativat asbestikorjauksia. Samoin uimahallilla ennakoidaan uhkaa, siellä venttiilien ympärystät puretaan. Kuva: KMV-lehden arkisto
1992 Mäntän kaupunki jatkaa asbestin purkamista vanhoista kiinteistöistään. Nyt vuorossa ovat Varalan, paloaseman ja Punatulkun lämmönjakohuone sekä paloaseman kellari, jotka kaikki vaativat asbestikorjauksia. Samoin uimahallilla ennakoidaan uhkaa, siellä venttiilien ympärystät puretaan.