Oppia korealaiseen itsepuolustustaitoon Mäntässä – kuntoutusklinikka päihdenuorille Kolhoon
KMV-lehden yli 95-vuotiseen historiaan mahtuu monta tärkeää uutista ja mielenkiintoista tarinaa seutukunnan elämästä. Esittelemme tässä sarjassa paikkakunnan ja lehden historiaa lehtiarkiston avulla. Kuvat ovat syyskuulta 1992.
1 Han moo do on kuntoa ja henkistä tasapainoa. Se on suomalaisille kehitetty itsepuolustusmuoto, jota tehdään tunnetuksi myös Mäntässä. Täällä lajia opettaa korealainen Jin Su, joka kertoo aloittaneensa budolajien harjoittelun jo 7-vuotiaana. Koreassa itsepuolustus on oppiaineena monissa kouluissa. Kuva: KMV-lehden arkisto
1992 Han moo do on suomalaisille kehitetty itsepuolustusmuoto, jota tehdään tunnetuksi myös Mäntässä. Täällä lajia opettaa korealainen Jin Su, joka kertoo aloittaneensa budolajien harjoittelun jo 7-vuotiaana.