1993 Yhteistyötä tekevät kunnat saavat kuntayhtymissä järjestää hallinnon vapaammin kuin entisissä kuntainliitoissa. Mäntän seudulla muutos merkitsee alkuvaiheessa vain pelkkää nimenmuutosta, Oriveden seudulla ja Juupajoella pureudutaan hallintoon hetimmiten.
KMV-alue kajoaa hallintoon myöhemmin – Juupajoki jo nyt
KMV-lehden yli 95-vuotiseen historiaan mahtuu monta tärkeää uutista ja mielenkiintoista tarinaa seutukunnan elämästä. Esittelemme tässä sarjassa paikkakunnan ja lehden historiaa lehtiarkiston avulla. Kuvat ovat tammikuulta 1993.
1 Kuntaliitoksien myötä muuttuvat hallintomallit puhuttavat, erityisesti ammatillisen opetuksen ja terveyskeskuksien järjestäytyminen. KMV-alueella kajotaan hallintoon myöhemmin, Juupajoella jo nyt. Kuvassa jarrurumpua sorvaamassa ruovesiläiset Ari Tiensivu ja Mika Pystylä.