Mänttä-Vilppulan ensimmäinen vauva syntyi Ilona ja Timo Kivilahden perheeseen

Mänttä-Vilppulan vuoden 2023 ensimmäinen vauva syntyi 24. tammikuuta Ilona ja Timo Kivilahden perheeseen. Poikavauva on rauhallinen kaveri, joka ei turhia itkeskele.

Timo ja Ilona Kivilahden perheeseen syntyi Mänttä-Vilppulan vuoden 2023 ensimmäinen vauva. Kuvassa poikavauva on noin viikon vanha pian kaksi vuotta täyttävän siskonsa kanssa.

1.2. 13:30

Mänttä-Vilppulan vuoden ensimmäistä vauvaa saatiin odottaa pitkään tänä vuonna. Kuusi päivää lasketun päivän ylitse syntyi Ilona ja Timo Kivilahden poikavauva 24. tammikuuta Tampereen yliopistollisessa sairaalassa.

Ilona Kivilahti kertoo, että yliaikaisuuden vuoksi synnytys käynnistettiin. Kaikki meni hyvin ja nopeasti 2,5 tunnissa. Timo Kivilahti oli synnytyksessä mukana, ja hän sanoi, että käynnistetyn synnytyksen etuna oli, että ei enää tarvinnut stressata, millaiseen keliin ja mihin kellonaikaan pitää lähteä ajamaan Vilppulasta Tampereelle. Synnytyksen aikana isosiskoa hoiti mummo kotona.

Osion tuoreimmat

Luetuimmat

Mainos